Spotkanie z Panem Maciejem Bando

W dniu 13 września Członkowie MLE uczestniczyli w kolejnym wydarzeniu z serii Spotkań z Gościem - Panem Maciej Bando, byłym Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Z Panem Prezesem Bando dyskutowaliśmy o bieżących wyzwaniach sektora energetycznego w Polsce i UE widzianych z perspektywy regulatora. Dyskusję moderował Łukasz Podlewski, Członek Zarządu MLE.

Prezes Bando 1.jpg
Prezes Bando 2.jpg

COP 24: debata MLE na temat solidarności międzypokoleniowej w transformacji energetycznej

Podczas 24. Szczytu Klimatycznego w Katowicach, odbyła się debata MLE poświęcona solidarności międzypokoleniowej w polityce energetycznej i klimatycznej.

DtlJaw6XcAA-zul.jpg

W dyskusji wzięli udział:

 • Marzena Chodor, Paris Committee on Capacity Building

 • Krystian Kowalewski, World Energy Council

 • Katarzyna Szwarc, MLE

 • Kamil Wyszkowski, UN Global Compact

Debatę moderował Michał Hetmański z Fundacji Instrat.

Podczas wydarzenia zaprezentowany zostały raport MLE i Fundacji Instrat na temat solidarności międzypokoleniowej w polityce energetycznej.

Odbyła się debata "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o cenach energii, ale baliście się zapytać"

9 pażdziernika w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie odbyła się zorganizowana przez MLE debata ekspertów na temat cen energii oraz przyczyn ich dynamicznego wzrostu w ostatnich miesiącach.

Spotkanie odbyło się pod patronatem Urzędu Regulacji Energetyki, Towarzystwa Obrotu Energią oraz Towarowej Giełdy Energii a także Dziennika Rzeczpospolita, Biznes Alert i WysokieNapięcie.pl.

W dyskusji, moderowanej przez red. Barbarę Oksińską z Dziennika Rzeczpospolita, wzięli udział:

 • Adam Dobrowolski, Dyrektor Departamentu Rynków Energii i Ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki

 • Monika Morawiecka, Dyrektor Biura Strategii w PGE SA

 • Konrad Purchała, Wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w PSE SA

 • Ireneusz Sawicki, Wiceprezes Zarządu Handen

 • Grzegorz Żarski, Dyrektor Biura Rozwoju i Analiz Rynku w Towarowej Giełdzie Energii

IMG_0417.jpg
Image-1.jpg

Ponadto, w spotkaniu wzięło udział ponad 120 członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Tym samym, było to jedno z największych wydarzeń zorganizowanych dotychczas przez MLE!

Po raz pierwszy, naszą debatę śledzić mogli również Twitterowicze na @LiderzyEnergii.

Kontynuacją dyskusji będą warsztaty z ekspertami w zakresie polityki energetycznej i struktury rynku organizowane przez nas we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

Więcej informacji na ten temat przekażemy już wkrótce!

MLE na Expo Nowego Przemysłu 2018

Ekspertka MLE, Joanna Rycerz wzięła udział w debacie na temat przyszłości polskiego i regionalnego rynku gazu podczas konferencji Nowy Przemysł Expo 2018, która odbyła się w dniach 26-28 września 2018 r. w Katowicach.

nowy przemysł.jpg

W debacie wzięli udział także:

 • Jacek Kwiatkowski - przedstawiciel w Polsce VNG – Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft

 • Paweł Pikus - zastępca dyrektora, Departament Ropy i Gazu w Ministerstwie Energii

 • Marcin Sienkiewicz - dyrektor ds. Projektu Hubu gazowego w Towarowej Giełdzie Energii SA

 • Janusz Steinhoff - wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001

  Dyskusję moderował Jacek Ziarno, redaktor naczelny magazynu gospodarczego Nowy Przemysł.MLE na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Nasza ekspertka Joanna Rycerz, Członkini Komitetu Zarządzającego MLE wzięła udział w debacie na temat przyszłości europejskiego rynku gazu podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w dniach 14-16 maja 2018 r. w Katowicach.

DdOnlbEXkAATCxH.jpg

W debacie wzięli udział także

 • Piotr Kasprzak, Członek Zarządu ds. Operacyjnych w Hermes Energy Group, 
 • Andris Piebalgs, Europejski Komisarz ds. energii w latach 2004-2010 i ds. rozwoju w latach 2010-2014,
 • Mirek Topolánek, Członek Zarządu Eustream i Premier Republiki Czeskiej w latach 2006-2009,
 • Grzegorz Żarski, Dyrektor Rozwoju Rynku i Analiz Towarowej Giełdy Energii.

Moderatorem dyskusji był Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający w Kancelarii Dentons.

Członkowie MLE wzięli udział w warsztatach z ekspertami Towarowej Giełdy Energii

W dniu 11 kwietnia 2018 r., członkowie MLE wzięli udział w warsztatach zorganizowanych dla nas przez Towarową Giełdę Energii.

Podczas spotkania uczestnicy poruszyli zagadnienia związane z obrotem produktami środowiskowymi, rolą giełdy w tworzeniu regionalnego hubu gazowego a także zmianami w funkcjonowaniu rynku energii, wynikającymi z unijnej dyrektywy MIFID II.

Ze strony TGE, w warsztatach udział wzięli:

Marek Szałas, Dyrektor Biura Rejestrów,

Marcin Sinkiewicz, Wicedyrektor ds. Rynku Gazu, oraz

Jarosław Ziębiec, Dyrektor Biura Strategii

Warsztaty te były pierwszym z cyklu organizowanych przez MLE spotkań, dotyczących szczegółowych zagadnień funkcjonowania rynku energii w Polsce.

Informacje o kolejnych już wkrótce!

Darek Kryczka dołącza do Komitetu Zarządzającego MLE

Kryczka Dariusz 648x648.jpg

Z dumą informujemy, że Darek Kryczka, jeden z wiodących młodych liderów w sektorze energetycznym w Polsce dołącza do Komitetu Zarządzającego MLE.

Darek jest prawnikiem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Università degli Studi di Firenze we Florencji. 

Jest też alumnem wielu programów dla młodych liderów m.in. Akademii Energii, Akademii Liderów Rynku Kapitałowego czy Akademii Młodych Dyplomatów.

Zawodowo jest związany z sektorem oil & gas, gdzie odpowiada za projekty LNG, relacje zewnętrzne i kwestie regulacyjne. 

Darek jest członkiem Global Shapers Community, prestiżowego międzynarodowego programu realizowanego przez World Economic Forum. W 2013 r. został zaproszony do udziału w Światowym Szczycie Ekonomicznym w Davos jako jeden z 50 przedstawicieli młodego pokolenia światowych liderów.

Jednocześnie, pragniemy poinformować, że w styczniu tego roku Piotr Konopka złożył rezygnację z funkcji Członka Komitetu Zarządzającego.

Debata MLE - 'Positive energy - challenges and opportunities for start-ups in the energy sector'

IMG_2649.jpg

W dniu 23 listopada, w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyła się organizowana przez MLE debata na temat szans i wyzwań dla start-upów w sektorze energetycznym. Udział w debacie wzięli Anna Trojanowska, Szefowa Działu Innowacji w PGNIG, Michał Kłos z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Grzegorz Nowaczewski, CEO Virtual Power Plant oraz Roberto Ventura, CEO Rotoby. 

image1 (1).jpg

Gościem specjalnym wydarzenia był Thore Hildebrandt, szef społeczności w Grid Singularity, start-upie wykorzystującym blockchain w energetyce i w Energy Web Foundation. Thore przedstawił uczestnikom spotkania możliwości, które otwiera technologia blockchain w sektorze energetycznym.

Relację z wydarzenia opublikował portal Biznes Alert na http://bit.ly/2AcWqu4  

DPWFjSXX0AIx_fq (1).jpg_large.jpg

Magazyny energii - brakujące ogniwo w systemie?

'Warto rozwijać magazyny energii, pomimo iż wczesny stan regulacji rynku może być przeszkodą do wykorzystania ich pełnego potencjału' - zgodnie stwierdzili uczestnicy debaty "Magazyny energii - bariery i szanse dla rozwoju i integracji z systemem elektroenergetycznym".

IMG_2389.JPG

Debata odbyła się 23 października w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

W debacie udział wzięli dr inż. Mariusz Kłos z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, Dyrektor Maciej Kwiatkowski z Impact Clean Power Technology zajmującej się produkcją litowo-jonowych magazynów bateryjnych oraz Katarzyna Szwarc, ekspertka MLE i ambasadorska start-up'u Power Ledger. Dyskusję moderował Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

IMG_2365.JPG

Patronat nad debatą objęły Rzeczpospolita, Parkiet oraz portal WysokieNapiecie.pl.

Ciekawa relacja z debaty znajduje się w sekcji ekonomicznej dziennika Rzeczpospolita na http://www.rp.pl/Energianews/310249949-Magazyny-energii--brakujace-ogniwo-w-systemie.html

IMG_2372.JPG

Rusza Grupa Robocza MLE!

iStock_67321103_SMALL-620x413.jpg

Jednym z celów MLE jest angażowanie młodych profesjonalistów w debatę publiczną na temat przyszłości polskiego sektora energetycznego. Dlatego zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia do udziału w pracach Grupy Roboczej MLE!

W ramach Grupy będziemy wspólnie zastanawiać się nad najważniejszymi trendami w rozwoju polskiej energetyki, tworzyć raporty i rekomendacje oparte na dowodach naukowych i konsultacjach z ekspertami, oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej lub dołączyć do Grupy Roboczej MLE? Wyślij wiadomość na joanna@liderzy-energetyki.com

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

Debata "Pod prąd - możliwości rozwoju młodych osób w sektorze energetycznym"

22 czerwca 2017 r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja MLE, której towarzyszyła debata  ”Pod prąd - możliwości rozwoju młodych osób w sektorze energetycznym”, w której wzięli udział Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Lidia Grzegorczyk, CEO w Smart Fuse oraz Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezes Forum Energii, natomiast moderatorem debaty był Tomasz Sikorski, Wiceprezes Zarządu PSE SA.

Motywem przewodnim debaty była sytuacja oraz perspektywy rozwoju młodych ludzi w sektorze energetycznym w Polsce, zaprezentowane w ankiecie przeprowadzonej przez MLE.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił Eryk Kłossowski, Prezes zarządu PSE.

Poprzez zaangażowanie PSE w ten projekt, chcemy dać młodym ludziom możliwość uczenia się od doświadczonych ekspertów z branży energetycznej, a także oparcie w postaci silnego, stabilnego partnera, jakim jest operator systemu przesyłowego
— Eryk Kłossowski, Prezes PSE

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że postęp technologiczny i naukowy przyniósł nowe rozwiązania i  możliwości, ale także zupełnie nieznane dotychczas wyzwania dla sektora energetycznego w Polsce.

Młodzi ludzie, którzy za niedługo poprowadzą polską energetykę przez czas transformacji, powinni być odważni w  zgłaszaniu swoich pomysłów i rozwiązań, ale także sumienni w czerpaniu wiedzy o tym wymagającym sektorze od doświadczonych ekspertów.

Polska energetyka potrzebuje zmotywowanej grupy młodych, utalentowanych osób, które potrafią skutecznie odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania. Angażowanie nowych kadr, które - podobnie jak obecne - z pasją zajmą się energetyką, to jedno z najważniejszych aktualnie zadań stojących przed polskim sektorem energetycznym.
— Tomasz Sikorski, Wiceprezes PSE

Wyniki ankiety MLE już dostępne!

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez MLE w II kw. 2017 r. wyraźnie wskazują na wysoki poziom zaangażowania młodych ludzi w rozwój polskiego sektora energetycznego i jego społeczności. ¾ uczestniczy w społeczności sektora energetycznego, z ramienia pracodawcy lub na własną rękę a ⅔ deklaruje, że angażuje się w inicjatywy związane z energetyką również po godzinach pracy.

76% wybrało pracę w tym sektorze, bo interesuje się energetyką, a 46% gdyż uważa, że ten sektor będzie się dynamicznie rozwijał w najbliższych latach. I choć statystyki wskazują, że zarobki w energetyce są wyższe niż w większości innych sektorów gospodarki, tylko 17% badanych kierowało się kwestiami finansowymi w wyborze pracy a 12% możliwością zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Aż 94% respondentów wiąże swoją przyszłość zawodową z energetyką a 90% poleciłoby pracę w tym sektorze znajomym.

Młode osoby pozytywnie oceniają swój poziom zaangażowania w rozwijanie sektora energetycznego w Polsce; aż 74% oceniło ten poziom jako wysoki lub bardzo wysoki. Niemniej jednak, tylko 49% wysoko ocenia wpływ młodych osób na rozwój energetyki w Polsce, podczas gdy 51% uważa, że młode osoby prawie lub w ogóle nie mają takiego wpływu.

Młodzi ludzie dostrzegają istniejącą lukę pokoleniową w polskiej energetyce.

⅓ respondentów prawidłowo oszacowała średnią wieku na ponad 50 lat. Zdecydowana większość wskazała, że średnia ta wynosi ponad 40 lat.

Jednocześnie, sami zainteresowani wskazują na bariery, które utrudniają młodym osobom rozwój w polskim sektorze energetycznym - ich zdaniem jest to brak inicjatyw mających na celu podnoszenie poziomu wiedzy młodych ludzi na tematy związane z energetyką (50%), brak zainteresowania pracodawców rozwojem młodych ludzi w ramach ich organizacji (46%), niesprzyjającą kulturę organizacyjną (41%) oraz niechęć ekspertów do dzielenia się wiedzą w obawie przed konkurencją (15%). Warto zauważyć, że prawie ⅓ badanych wskazała na brak kontaktów i znajomości jako barierę w rozwoju kariery w energetyce.

Połowa badanych uważa, że młodym ludziom w energetyce brakuje szans na rozwój w pracy. 47% wskazało na brak dostępu do autorytetów poza pracą a 45% na brak kontaktów z innymi młodymi osobami pracującymi w sektorze energetycznym. Tylko 14% uznało, że młodym ludziom brakuje inspiracji lub po prostu nie chcą rozwijać swojej kariery.

Na pytanie o największe wyzwania stojące przed polskim sektorem energetycznym, młodzi profesjonaliści zgodnie wskazują na potrzebę rozwiązania problemów niedoboru mocy (71%) i polskiego górnictwa (69%) a także na integrację polskiego rynku energii z wewnętrznym rynkiem energii UE (42%) i integrację OZE (41%). Na potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu i budowę regionalnego hubu gazowego wskazało tylko odpowiednio 19% i 15% badanych. Respondenci wskazali również na starzejące się bloki węglowe i sieci przesyłowe.

Respondenci byli również zgodni co do najważniejszych kroków wymaganych dla zapewnienia długoterminowego, zrównoważonego rozwoju polskiej energetyki. 83% wskazało na konieczność sformułowania długoterminowej strategii energetycznej. 44% uznało za najważniejszą budowę nowych sieci przesyłowych a 42% uruchomienie rynku mocy. Tylko 14% uznało za taki krok pełną liberalizację rynków energii elektrycznej i gazu. Respondenci wskazali również na rozwijanie OZE bliskich konsumentom oraz budowę magazynów energii.

Kim są młodzi liderzy w energetyce?

Na ankietę MLE odpowiedziało 78 osób w wieku średnio 29 lat (najmłodszy uczestnik ankiety miał 21 lat a najstarszy 44). 57% respondentów pracuje w sektorze wytwarzania, dla koncernów energetycznych lub operatorów infrastruktury przesyłowej. Mniejszy odsetek jest zatrudnionych w administracji publicznej (14%), firmach prawniczych i doradczych (9%), organizacjach pozarządowych (5%) a także w obrocie energią, mediach i sektorze wytwarzania OZE. Aż 96% zadeklarowała wyższe wykształcenie, przede wszystkim techniczne.

Odpowiedź MLE na konsultacje publiczne Ministra Energii

Odpowiedzieliśmy na konsultacje publiczne Ministra Energii dotyczące Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2017 -2018

Jesteśmy przekonani, że udział MLE jako podmiotu działającego na rzecz rozwoju młodych profesjonalistów pracujących w sektorze energetycznym w Programie byłby ważnym i ciekawym elementem tego przedsięwzięcia.

Przeczytaj odpowiedź tutaj.